Optymalna regulacja temperatury w pomieszczeniach jest warunkiem niezbędnym do tego, by czuć się w nich komfortowo. Najprostszym i jednocześnie najpopularniejszym sposobem na dynamiczne dostosowywanie temperatury do panujących w pomieszczeniach warunków jest zamontowanie głowic termostatycznych na każdym grzejniku.
Jak działa głowica termostatyczna?
Ponieważ zazwyczaj najprostsze rozwiązania są najpraktyczniejsze, głowica termostatyczna nie jest skomplikowanym urządzeniem. Jej działanie wykorzystuje dobrze znaną zasadę rozszerzalności cieplnej substancji – cieczy, gazu lub wosku, która wypełnia sprężysty metalowy mieszek w środku głowicy. Substancja ta reaguje na zmiany temperatury otoczenia – wzrost temperatury otoczenia powoduje zwiększenie objętości substancji i wzrost ciśnienia wewnątrz mieszka, a w konsekwencji zwiększenie objętości samego mieszka
Naciskając na popychacz głowicy i pokonując opór zamontowanej wewnątrz głowicy sprężyny, mieszek naciska na trzpień zaworu i powoduje zamykanie zaworu. Gdy temperatura otoczenia spada, stygnąca w mieszku substancja kurczy się, a skracający (rozciągający) się mieszek przestaje naciskać na popychacz, który teraz jest wypychany przez sprężynę (wewnątrz wkładki zaworowej) i zawór otwiera się, a grzejnik zaczyna grzać. Proste i praktyczne wykorzystanie podstawowych praw fizyki w niewielkim urządzeniu daje użytkownikom komfort i realne oszczędności.
Dlaczego warto zamontować głowice termostatyczne?
Odpowiedź jest prosta: dla dobrego samopoczucia i oszczędności. Optymalizacja temperatury grzejnika poprawia przede wszystkim komfort przebywających w pomieszczeniu osób, jednocześnie generując duże oszczędności - obniżając temperaturę w pomieszczeniu o jeden stopień zmniejszamy zużycie ciepła i koszty ogrzewania o około 5%.
Głowice termostatyczne warto zamontować na każdym grzejniku, ponieważ każde pomieszczenie potrzebuje innej temperatury. Głowice termostatyczne najbardziej wydajnie pracują w takich pomieszczeniach jak kuchnia czy łazienka, gdzie często występują wahania temperatury wywołane gotowaniem, pieczeniem czy parującą kąpielą.
Jak poprawnie używać głowic termostatycznych?
Pomimo tego, że montowanie głowic termostatycznych jest dzisiaj raczej standardem niż ekstrawagancją, większość użytkowników nie potrafi ich odpowiednio ustawić i nie wykorzystuje tym samym ich wszystkich zalet. To dziwne, zwłaszcza że ustawienie takiej głowicy do funkcjonalnej i wydajnej pracy jest bardzo proste, nawet dla kompletnego laika.
Obracając (pokrętłem w) głowicą, można łatwo i precyzyjnie wybrać temperaturę, do jakiej ma być ogrzewane otoczenie. Na głowicy nie ma zwykle precyzyjnego oznaczenia temperatury w stopniach Celsjusza. Jest za to prosta skala, zwykle od 1 do 5 (Vario posiada do 6), pozwalająca na wybór optymalnej dla danego pomieszczenia temperatury. I tak, pierwszym elementem zakresu jest zwykle oznaczone gwiazdką zabezpieczenie przed zamarznięciem – grzejnik zacznie grzać, jak temperatura w pomieszczeniu spadnie poniżej 8 stopni Celsjusza. Kolejne cyfry na podziałce oznaczają temperaturę z zakresu 12-28 (30) stopni, odpowiadającą poszczególnym pomieszczeniom w domu. Zwykle * to temperatura odpowiednia dla klatek schodowych w budynkach mieszkalnych, (ok. 8 stopni) oraz kolejno temperatura dla korytarza, pokoju codziennego, sypialni i łazienki (zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002r. – Dziennik Ustaw Nr.75 poz. 690 z 2002r.). W zależności od producenta i modelu, głowice mogą posiadać dodatkowe funkcje, takie jak umieszczone pomiędzy poszczególnymi cyframi skali kropki lub kreski, ułatwiające wybór temperatury pośredniej, np. nocnego obniżenia temperatury do 18°C.
Co jeszcze warto wiedzieć o głowicach termostatycznych?
Podczas montażu głowic termostatycznych na zaworach grzejnikowych należy pamiętać, aby były one umocowana w pozycji poziomej oraz aby powietrze znajdujące się w pomieszczeniu mogło ją swobodnie opływać. Głowica termostatyczna nie powinna być zabudowywana, ani zasłaniana zasłonami czy też innymi przegrodami, które uniemożliwiają swobodny przepływ powietrza. Głowica mierzyłaby temperaturę między ścianą a zasłoną, która byłaby wyższa niż temperatura w pomieszczeniu, a grzejnik nie włączałby się na czas. W takim przypadku lub gdy nie ma możliwości montażu głowicy w pozycji POZIOMEJ należy stosować termostaty ze zdalnym czujnikiem.
Warto także pamiętać, aby zamykać zawory głowicy podczas wietrzenia pomieszczeń – głowica mierzy temperaturę opływającą grzejnik, więc zimne powietrze z okien może spowodować niepotrzebne uruchomienie grzejnika. Co istotne, poza sezonem grzewczym, kiedy na dłuższy czas wyłączamy ogrzewanie, zalecane jest ustawienie pokręteł głowic w pozycji całkowicie otwartego zaworu (najwyższa temperatura).
Ul. Ogórkowa 96, 04-998 Warszawa
Tel. +48 22 872 42 14
E-mail: biuro@varioterm.pl
Godziny pracy:
Poniedziałek - Piątek
08:00 - 16:00